Shrimati Indira Gandhi College




Physical Education

Students Achievements

SPORTS INTER-COLLEGIATE REPRESENTATION

S. No Name Department Events Prizes
1 G. Poorani III B.Sc., Maths Inter Collegiate Table Tennis Tournament III Prize
2 Sonali Singh III BBA
3 P. Gayathri I B.Sc C.S
4 G.K.Sree Vaijayanthi II BBA
5 Our Kho Kho team   Inter - Collegiate Kho-Kho Tournament III Place
6 Our Net Ball team   Inter-Collegiate Net Ball Tournament Runners Shield
7 Our Hockey Team   Inter-Collegiate Hockey Tournament IV Prize
8 Our Basket Ball Team   Inter Collegiate Basket Ball Tournament Runners Shield
9 Our Football team   Inter-Collegiate Football Tournament III Prize
10 R. Hemalatha II BBA 100mts hurdle 3rd Place
11 S. Tharasheela II B.Com Triple Jump 3rd Place
12 A. Jerlin Princy II B.Com High Jump 2nd Place

Intra Mural

S.No Name Department Events Prizes
1 Freeda Silvia III B.Sc Mini Marathon II Prize
2 K. Gomathi III B.Sc Yogasana Championship Yoga Natchatira Award
3 R.Priyadharshini III B.Sc Yoga Competition I Prize
4 R.Ramya III B.Sc Yoga Competition III Prize
5 R. Priyadarshini III B.Sc International Yoga Competition I Prize
6 R. Ramya III B.Sc International Yoga Competition II Prize
7 V.Saranya III B.Sc International Yoga Competition III Prize

Inter-Collegiate Level

S.No Name Department Events Prizes
1 R. Sruthi I B.Com Swimming 1st Place
50 mts & 100 mts Butterfly Stroke 1st Place & Individual Championship Shield
2 S. Nagalakshmi I B.Sc Chemistry 50 mts Backstroke 2nd Place
100 mts Backstroke 3rd place
3 Our Team   Inter-Collegiate Tournaments
Badminton and Table Tennis
4th Place
4 Our Team   Inter-Collegiate Tournaments Hockey Team 3rd place
5 Our Team   Inter-Collegiate Tournaments Handball Team 4th Place
6 Our Team   Inter-Collegiate TournamentsBasketball 2nd Place
7 Our Students   Inter-Collegiate Tournaments
Football team
4th Place

District Level Representation

S. No Name Department Events Prizes
1 R. Kowsalya III BSc CS Long jump 1st Place
200 mts Running Race 2nd Place
2 M. Hemadevi I BCA Shot put 2nd Place
3 N. Ranjitha I BSC Maths 400 mts Running Race 1st Place
4 G. Mariyammal I BCom 2nd Place
5 Our Team   Volleyball 3rd place
6 Our Team   Basket Ball cash prize of Rs. 750/-.
7 S. Manju Priya I B.Sc C.S Yoga I Prize
8 R. Keerthana I B.Sc C.S Chess I Prize

Rank Achievements

Course Graduate Course Year

Competition Achievements